AKTUÁLNĚ:

Stínící technik Vojťas:

Policie TV

TOPlistKRAJ VYSOČINA: Dopravní nehodovost 2020

KRAJ VYSOČINA: Na silnicích Vysočiny zemřelo letos méně osob. Policisté vyjížděli v našem kraji za prvních sedm roku k 2 544 dopravním nehodám.

V průběhu prvních sedmi měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na silnicích v našem kraji celkem 2 544 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod mírně snížil, a to o 161 dopravních nehod, což představuje snížení o šest procent.

Letošní dopravní nehody si vyžádaly již dvaadvacet obětí - dvacet účastníků zemřelo bezprostředně po dopravní nehodě a dva další účastníci podlehli vážným zraněním později ve zdravotnickém zařízení. Loni při dopravních nehodách nebo na jejich následky v našem kraji zemřelo 28 osob, takže letošní úmrtí představují pokles o šest obětí.

KRAJ VYSOČINA: Dopravní nehodovost leden - červenec 2020

Celkem 52 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o čtyři procenta – loni se těžce zranilo 54 osob. Dalších 638 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až červenec roku 2019 o 75 lehce zraněných nižší, což představuje snížení o jedenáct procent. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se letos vyšplhala na částku převyšující 168 893 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 je o tři procenta nižší.

Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v letošním roce patřil nesprávný směr a způsob jízdy (969 nehod), následuje nepřiměřená rychlost (354 nehod), nedání přednosti v jízdě (168 nehod), nesprávné předjíždění (31 nehod) a technická závada (17 nehod). Celkem 1005 nehod byly dopravní nehody nezaviněné ze strany řidiče, kdy se ve většině případů (989 nehod) jednalo o střety vozidel s lesní zvěří.

V 95 případech policisté při šetření dopravní nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje nebo a ve třech případech byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně zvýšil o devět procent. Policisté v letošním roce dokumentují také několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly ani hodnoty přesahující tři promile alkoholu.

Proto policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu probíhají po celé období letních dvouměsíčních prázdnin. Pravidelně se zaměřujeme na kontroly řidičů dodávkových a nákladních vozidel. V průběhu konce srpna se policisté také zaměří na častější kontroly na silnicích v souvislosti s koncem prázdnin a návratem lidí z dovolených. Tyto kontroly se budou týkat nejen řidičů osobních vozidel, ale také motocyklistů, cyklistů i chodců. Zaměříme svoji pozornost na dálnici D1, a také na komunikace nižších tříd na území celého kraje Vysočina.

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum