AKTUÁLNĚ:

Stínící technik Vojťas:

Policie TV

TOPlistVěnování se řízení

28. září 2018 - zdroj tisková zpráva Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policisté zkontrolovali 814 vozidel

Na Vysočině se uskutečnila DBA TISPOL - Věnování se řízení

V pátek minulý týden se policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zapojili do celoevropského projektu „Věnování se řízení“. Cílem byla kontrola zejména dodržování stanovené nejvyšší povolené rychlosti, způsobu jízdy, dodržování povinnosti používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů a zákaz telefonování za jízdy. Tato dopravně bezpečnostní akce se uskutečnila na dálnici D1, a také na ostatních komunikacích nižších tříd. Byla zaměřena především na nevěnování se řízení, a to zejména v souvislosti s manipulací s hovorovým zařízením během řízení motorového vozidla. V Kraji Vysočina evidujeme velké množství dopravních nehod způsobených tím, že se řidič dostatečně nevěnuje řízení.

Při dopravně bezpečnostní akci policisté využili nově pořízenou techniku v podobě speciálních výkonných dalekohledů, které jsou schopné zaznamenat protiprávní jednání řidiče na poměrně velkou vzdálenost. Tento dalekohled policisté použili ke zjištění dopravních přestupků, které nelze zjistit a zadokumentovat jiným způsobem. Patří sem právě držení hovorového zařízení nebo nepoužití bezpečnostních pásů během jízdy. Všechna zjištěná protiprávní jednání policisté postihovali dle zákonných předpisů.

Policisté zkontrolovali 814 vozidel

Do dopravně bezpečnostní akce byli zapojeni policisté dopravní, pořádkové a cizinecké policie, kteří zastavili a zkontrolovali celkem 814 vozidel. Při těchto kontrolách zjistili 134 přestupků, z toho 131 přestupků vyřešili policisté pokutou v příkazním řízení a tři přestupky oznámili do správního řízení na správní orgán. U dvou řidičů zjistili policisté přítomnost alkoholu. V obou případech vykázaly dechové zkoušky hodnoty do jedné promile a řidiči se tak dopustili přestupku.

Při kontrolách policisté dále zjistili, že devatenáct řidičů překročilo nejvyšší stanovenou rychlost jízdy, třináct řidičů za jízdy nepoužilo bezpečnostní pás, jedenáct řidičů nemělo vyhovující technický stav vozidla, jeden řidič jel bez platné dálniční známky a jeden řidič nepředložil platný doklad o pojištění odpovědnosti.

Vzhledem k tomu, že nevěnování se řízení je jeden z nejčastějších způsobů zavinění dopravních nehod, budou policisté v následujícím období v rámci běžného výkonu služby nebo při dopravně bezpečnostních akcích obdobného charakteru pokračovat v těchto kontrolách.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum