AKTUÁLNĚ:

Místo pro vaši reklamu

Krimi TV

TOPlistPELHŘIMOV: Evakuace obyvatel z hořícího domu

8. května 2021

PELHŘIMOV: Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu

Policejní ředitel policisty ocenil skleněnou plaketou za projevení odvahy a osobní statečnosti.

Čtyři policisté z územního odboru Pelhřimov společně s policistou z odboru služební kynologie se rychlým a profesionálním jednáním zasloužili o záchranu lidských životů. Velice správně a především rychle vyhodnotili situaci na místě požáru ubytovny v Pelhřimově, když jejich prioritou po příjezdu na místo bylo pomoci lidem dostat se ven z ubytovny, dokud se požár ještě více nerozšíří. Projevili tak osobní statečnost, odvahu a neváhali s nasazením vlastního života vstoupit do hořící budovy a ze silně zakouřených prostor postupně evakuovat ubytované osoby, včetně dětí.

Všech pět policistů - prap. Tomáše Mareše, prap. Martina Musila, pprap. Stanislava Krause, nstržm. Tomáše Větrovského a prap. Ing. Veroniku Hejskovou přijal dnes krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek, aby ocenil jejich profesionální zákrok a předal jim kázeňskou odměnu a skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti. Krajský policejní ředitel vysoce vyzdvihl profesionální chování a duchapřítomnost svých kolegů při evakuaci osob a záchraně jejich životů a uvedl, že jsou v jeho očích opravdoví hrdinové.

Prap. Tomáš Mareš + prap. Martin Musil, foto Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

„Hluboce před vámi smekám. Byli jste na místě jako první a i když jste neměli k dispozici žádné speciální ochranné prostředky, přesto jste nezaváhali a rozhodli se vstoupit do zakouřeného objektu s cílem pomoci ven lidem, kteří byli uvnitř. V daný okamžik jste dokázali správně se rozhodnout a neváhali jste pomoci. Velice oceňuji, že v daný okamžik bylo vaše rozhodnutí rychlé a zásadní, protože byla noc a většina lidí na ubytovně už spala. Uvnitř mohla situace s požárem rychle vygradovat. Lidé by bez vaší pomoci zřejmě neměli tak rychle šanci budovu včas opustit,“ doplnil brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek s tím, že podobné hrdinské činy příslušníků Policie České republiky dělají dobré jméno nejen krajskému ředitelství, ale celému policejnímu sboru.

Událost se odehrála uplynulou neděli 2. května, když ve 22:46:50 hodin oznámila na tísňovou linku oznamovatelka, že na ubytovně v Pelhřimově na ulici Pražská vypukl požár. Z oznámení vyplývalo, že na ubytovně jsou v bytech ubytované osoby, které se nemůžou dostat ven z hořící ubytovny. Mezi ubytovanými osobami se měly nacházet i nezletilé děti.

Okamžitě po přijetí oznámení byla na místo vyslána motorizovaná hlídka obvodního oddělení Pelhřimov ve složení prap. Tomáš Mareš a prap. Martin Musil a s touto hlídkou společně vyjížděl i psovod z územního odboru Pelhřimov pprap. Stanislav Kraus. Tito tři policisté byli na místě požáru do tří minut od oznámení požáru. Již při příjezdu k ubytovně bylo přes okno zřetelně vidět, že hoří v bytové jednotce v přízemí budovy směrem do ulice U Stínadel. Policisté zastavili vozidla na nádvoří za budovou katastrální úřadu a zamířili k místu požáru. Rychlým průzkumem zjistili, že

hustý dým se valí ze všech oken ubytovny. Prap. Tomáš Mareš ihned podal hlásnou službu operačnímu důstojníkovi integrovaného operačního střediska, kdy nastínil nelehkou situaci a požádal na místo události příjezdu dalších sil a prostředků.

Prap. Martin Musil vzal přenosný práškový hasicí přístroj ze služebního vozidla a společně se s pprap. Stanislavem Krausem vydali hlavním vchodem ubytovny do jejích zakouřených vnitřních prostor, kde započali s evakuací ubytovaných osob z vnitřních prostor i bytových jednotek a tyto osoby postupně vyváděli do bezpečného prostoru před ubytovnou. Ve stejnou dobu se prap. Tomáš Mareš vydal k oknu ubytovny směřující do ulice Pražská, kde pomáhal evakuovat osoby oknem z vnitřních prostor ubytovny do bezpečného prostoru. Mezitím se na místo požáru dostavila hlídka Dopravního inspektorátu Pelhřimov ve složení prap. Ing. Veronika Hejsková a nstržm. Tomáš Větrovský, přičemž policistka zřídila prostor pro evakuované osoby u domu v ulici Pražská v Pelhřimově, kde evakuované osoby začala shromažďovat a evidovat.

V té době do vnitřních prostor zasažené ubytovny oknem z ulice Pražská vstoupili prap. Tomáš Mareš a nstržm. Tomáš Větrovský, kteří se uvnitř přízemí ubytovny spojili s prap. Martinem Musilem a pprap. Stanislavem Krausem, kdy opětovně propátrali prostory přízemních bytových jednotek s negativním výsledkem. V přízemí k bytu č. 2 a 3 se zasahující policisté už nedostali, jelikož tyto prostory byly velmi silně zakouřené a zevnitř šlehaly plameny. Poté se tito čtyři policisté vydali směrem nahoru do prvního patra ubytovny, které bylo silně zakouřené, Odsud evakuovali další ubytované osoby z bytových jednotek po schodišti směrem ven do bezpečného prostoru.

Následně se na místo události dostavili profesionální hasiči a policisté předali veliteli zásahu prvotní informace, že je ohněm zasažen nejspíš jeden pokoj situovaný směrem do ulice U Stínadel, ke kterému se nebylo bez dýchací techniky jak dostat a z tohoto důvodu by bylo z jejich strany zapotřebí zkontrolovat pokoje v jeho blízkosti. Dále, že jsou zbylé prostory ubytovny silně zakouřené a dále, že by se v hořící ubytovně dle zjištěných informací mohlo nacházet ještě pět osob, což vyplývalo z informací, které o ubytovaných osobách poskytla správcová ubytovny.

Zasahující hasiči prováděli vyhledávání osob v hořící ubytovně a zároveň hasební práce v dýchací technice, kdy průzkumem uvnitř zasažené ubytovny nalezli v přízemí ubytovny v pokoji č. 2 další osobu, kterou předali v zakouřené chodbě policistům nstržm. Tomášovi Větrovskému a pprap. Stanislavu Krausovi, kteří ho za pomoci dalších hasičů z ubytovny vyvedli ven do bezpečného prostoru a předali zasahujícím záchranářům. Poté hasiči společně s prap. Tomášem Marešem, nstržm. Tomášem Větrovským a prap. Martinem Musilem vyvedli ze sklepního bytu dalšího muže a vyvedli ho do bezpečného prostoru a na shromažďovací stanoviště. Celkem sedm osob z hořícího domu muselo být ošetřeno v nemocnici, z toho ve čtyřech případech se jednalo o děti. Policisté evakuovali z hořící ubytovny celkem 14 osob, včetně šesti dětí. Při evakuaci nedošlo ke zranění zasahujících policistů.

Zdroj: Krajské ředitelství policie kraje Vysočina.

Záchrana životů

PELHŘIMOV: Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu

Policejní ředitel policisty ocenil skleněnou plaketou za projevení odvahy a osobní statečnosti. Foto: Krajské ředitelství policie kraje Vysočina.


Prap. Ing. Veronika Hejsková Prap. Ing. Veronika Hejsková
Pprap. Stanislav Kraus Pprap. Stanislav Kraus
Prap. Tomáš Mareš + prap. Martin Musil Prap. Tomáš Mareš + prap. Martin Musil
Prap. Tomáš Mareš Prap. Tomáš Mareš
Prap. Martin Musil Prap. Martin Musil
Nstržm. Tomáš Větrovský Nstržm. Tomáš Větrovský

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum