AKTUÁLNĚ:

Místo pro vaši reklamu

Krimi TV

TOPlistPŘÍBRAM: Množírna psů

4. května 2022

PŘÍBRAM: Množírna psů

Zbavovali se psů, aby neměli statut "množírny". Již jsou obžalováni.

Případ, kterému se příbramští kriminalisté věnovali od roku 2019 je u konce. Na manželský pár již podalo Okresní státní zastupitelství obžalobu.

Kriminalisté z Příbrami se od listopadu roku 2019 zabývali případem pro možné podezření z týrání zvířat. Přecházely tomu nálezy několika opuštěných psů (zejména fen a štěňat) v celkovém počtu devatenácti jedinců. V obci Hluboš byli nalezeni tři dospělí psi Jorkšírských teriérů, z nichž přežila jedna fena. Dále byly postupně nalézány další feny, v obci Sádek a Žírovy (celkem šest), tentokrát plemene Jack Russel Terier. Nakonec bylo u obce Občov nalezeno deset štěňat plemen Jack Russel terier, ze kterých vykazovalo známky života pouze jediné štěně, ostatní zahynula.

Policisté v dané věci začali okamžitě konat a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat. V souvislosti s nalezenými a uhynulými štěňaty zadali znalecká zkoumání z oboru genetiky a provedení pitvy. nález mrtvých štěňat_01Tato zkoumání prokázala, že uhynulá štěňata byla usmrcena v důsledku „záměrného lidského jednání“ a patřila k fenám, které byly nalezeny ve skupinách s dalšími fenami stejného plemene vypuštěné již několik dní před nálezem těchto štěňat. S ohledem na krátké časové období mezi jednotlivými nálezy a místy nálezů jednotlivých zvířat, vzniklo důvodné podezření, že tato zvířata mohou pocházet z jednoho chovu, který byl natipován. U zbylých jedinců z tohoto chovu byl odebrán genetický materiál.

Na základě komparace genetického materiálu nalezených štěňat a psů se psy v natipovaném chovu, bylo následně toto podezření potvrzeno. Kriminalisté zjistili, že se jedná o manželský pár – chovatele, který se chovem psů a prodejem štěňat výše uvedených plemen zabývá dlouhou dobu. Chovatelé navenek předstírali, že vlastní psi v menším počtu, než ve skutečnosti úřadům uváděli. Zvířat se zbavili tím, že je úmyslně vyhodili na místo daleko od svého bydliště, aniž by se o ně dále zajímali.

Dle právních předpisů ČR trestné (a je považováno za týrání zvířat) je i jednání, kdy člověk zvíře opustí, s výjimkou volně žijícího zvířete, s úmyslem se ho zbavit nebo zvíře vyhnat.

Dvojici chovatelů již kriminalisté sdělili obvinění z trestného činu týrání zvířat podle § 302 odst. 1, 2 písm., kterého se dopustili formou spolupachatelství. V současné době veškeré prověřování v této věci policisté ukončili a celý spisový materiál postoupili s návrhem na podání obžaloby Okresnímu státnímu zastupitelství v Příbrami. . . To již na oba obviněné podalo obžalobu. Pokud je soud uzná vinnými z trestného činu týrání zvířat, hrozí jim tresty od jednoho roku do pěti let.

Pozn.: Jediné nalezené štěně, které přežilo a jehož osud byl od počátku nejistý, se zcela a bez následků uzdravilo.

Zdroj: Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum