AKTUÁLNĚ:

Místo pro vaši reklamu

Krimi TV

TOPlistTŘEBÍČ: HORIZONT 2022

5. května 2022

TŘEBÍČ: HORIZONT 2022

Horizont 2022 - taktické cvičení IZS.

V Třebíči došlo k vážné dopravní nehodě autobusu, osobního vozidla a skupinky chodců. Naštěstí jenom cvičně.

V úterý 3. května 2022 se uskutečnilo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému s názvem HORIZONT 2022. Procvičovanou mimořádnou událostí byla dopravní nehoda s velkým počtem zraněných osob a s únikem nebezpečné látky.

Podle plánovaného scénáře došlo v areálu společnosti TREDOS v ulici Žďárského v Třebíči k čelnímu střetu autobusu s osobním automobilem převážejícím na přívěsném vozíku sudy s benzínem. Dvoučlenná posádka osobního vozidla zůstala po nehodě zaklíněná ve voze. V autobuse cestovalo v době nehody 18 cestujících, pouze sedm z nich vyvázlo ze střetu bez zranění. Při vzájemné kolizi autobusu a auta byla navíc sražena pětičlenná skupinka chodců. Na pomoc zraněným okamžitě vyrazili hasiči, zdravotníci a policisté.

Z havarovaného osobního vozidla a autobusu museli hasiči některé zraněné vyprostit za použití speciálního vyprošťovacího nářadí. Raněným hasiči poskytli předlékařskou první pomoc a následně je začali dle charakteru zranění třídit dle principů metody START (S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění). Cílem této metody je stanovit prioritu transportu zraněných na stanoviště třídění raněných v prostoru poskytnutí zdravotní péče záchranáři zdravotnické záchranné služby. Celkově se při nehodě zranili 4 lidé těžce, 5 středně těžce a 8 lehce. Sedm cestujících z autobusu vyvázlo z nehody bez zranění a o život přišel jeden ze sražených chodců. Středně těžce a lehce zranění byli sanitními vozy převezeni do třebíčské nemocnice, ve které byl aktivován traumatologický plán. Těžce zraněné převezly sanitní vozy na heliport stanice profesionálních hasičů v Třebíči, odkud byli následně letecky transportováni do traumacenter.

Na havarovaných vozidlech provedli hasiči protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Při nehodě došlo k úniku benzínu z převážených sudů. Hasiči únik zlikvidovali položením pěnového koberce a zamezili dalšímu úniku benzínu ze sudů.

Společným cílem hodinu a půl trvajícího cvičení bylo pro složky IZS a další subjekty procvičit si vzájemnou komunikaci a koordinaci činností při řešení mimořádné události tohoto typu.

Podle prvotních závěrů, které byly prezentovány zástupci jednotlivých složek a subjektů závěrem cvičení, neodhalilo cvičení žádná závažnější pochybení.

Cvičení ze zúčastnili: profesionální hasiči ze stanic v Třebíči, Hrotovicích a Náměšti nad Oslavou, JSDHO Stařeč, ZZS kraje Vysočina, Městská policie Třebíč, PČR kraje Vysočina a Nemocnice Třebíč.

Do role zraněných se přesvědčivě vžili studenti VOŠ a SŠ veterinární, zemědělské a zdravotnické Třebíč.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina.


Taktické cvičení složek IZS HORIZONT 2022

V úterý 3. května 2022 se v Třebíči uskutečnilo celokrajské cvičení složek IZS s názvem Horizont 2022. Námětem letošního cvičení byla dopravní nehoda s velkým počtem zraněných osob a s únikem nebezpečné látky. Hlavních cílů tohoto cvičení bylo pro naše záchranáře hned několik, od nácviku aktivace traumaplánu, přes procvičení třídění raněných a jejich ošetření, až po koordinaci akce s operačním střediskem záchranné služby, ostatními složkami IZS a s nemocnicemi.

Celé cvičení odstartovalo úderem deváté hodiny dopolední, kdy operátoři tísňové linky přijali oznámení o čelním střetu autobusu s osobním vozidlem, který na přívěsném vozíku převážel sudy s benzínem. Při nehodě také byla sražena skupina chodců. To vše se, naštěstí jen simulovaně, odehrálo v Třebíči na ulici Žďárského v areálu firmy Tredos. Na místo neprodleně vyrazily posádky záchranářů, policistů i hasičů.

Úkolem Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina (ZZS KV) bylo poskytnout přednemocniční neodkladnou péči zraněným osobám, jejich třídění, ošetření a následný transport do nemocnic a traumacenter. Jako shromaždiště posloužil stan, určený pro hromadná neštěstí, jehož výstavbu zajistili techničtí pracovníci ZZS KV. Na místě události zasahovalo celkem 20 zdravotníků - 3 skupiny RLP, 3 skupiny RZP, 2 skupiny RV a zdravotnický záchranář Systému psychosociální intervenční služby, který poskytoval psychickou pomoc nezraněným účastníkům dopravní nehody. Událost si vyžádala celkem pětadvacet zraněných osob. Šestnáct jich bylo zraněno lehce, pět středně těžce a tři těžce. Jeden člověk, sražený chodec, dopravní nehodu nepřežil.

Taktického cvičení v Třebíči se zúčastnilo více jak sto příslušníků IZS, figurantů a rozhodčích. Do akce se zapojila i Nemocnice Třebíč, kde byl aktivován traumaplán. "Cvičení umožnilo ZZS KV aktivovat traumatologický plán organizace a zopakovat postupy pro řešení hromadných neštěstí. S výsledkem jsem velmi spokojená," hodnotí cvičení ředitelka Vladislava Filová.

Zdroj: Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina.

TŘEBÍČ: HORIZONT 2022

TŘEBÍČ: HORIZONT 2022.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum