PELHŘIMOVSKO: Nejrizikovější místo
3. listopadu 2024
PELHŘIMOVSKO: Nejrizikovější místo
Vysoká rychlost, nerespektování značení nebo lesní zvěř. Takové jsou nejčastější příčiny dopravních nehod na Vysočině.
Jaké úseky vysočinských silnic jsou pro řidiče nejrizikovější? Na co by si při svých cestách měli dávat největší pozor? Regionální statistiku přinesla tradiční Regionální dopravní konference, kde nad možnými řešeními míst s vysokou nehodovostí diskutovali krajští odborníci, zástupci policistů, Ředitelství silnic a dálnic včetně preventistů nebo dotčených místních samospráv. „I přes všechny moderní technologie, které v současnosti můžeme při cestování využít, bychom neměli rezignovat na zdravý selský rozum a především vzdělávání tak, abychom byli v jakémkoliv věku schopni na silnici adekvátně reagovat,“ zdůraznil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Na základě statistik nehodovosti z posledních let vyplynula desítka nejrizikovějších míst v regionu. Pozor by si řidiči měli dát především na dálnici D1 u exitu 90 směrem na Humpolec. Za poslední dva roky tam došlo k téměř třem desítkám dopravních nehod, které nejčastěji způsobovala příliš velká rychlost a nevěnování se řízení. Problémem v tomto místě bývá také zhoršená viditelnost. Podle informací policie v úseku dochází k cílenému snižování rychlosti na základě povětrnostních podmínek.
Další problémovou lokalitou je mimoúrovňová křižovatka silnic I/38 a II/602 v Jihlavě, kde v posledních dvou letech záchranné složky řešily třináct nehod, nejčastěji z důvodu nedání přednosti při odbočování vlevo. Problematická je v tomto místě zejména vysoká hustota dopravy, za den tudy projede na čtrnáct tisíc aut. „Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina už zpracovala bezpečnostní inspekci. Možným rychlým opatřením může být snížení rychlosti na 70 kilometrů v hodině nebo vymezení prostoru pro připojování z jednotlivých sjezdů. V dlouhodobějším horizontu diskutujeme například o připojovacím pruhu směrem z tunelu,“ nastínil možné alternativy náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Miroslav Houška.
Třetím nejrizikovějším úsekem je silnice II/399 u odbočky na obec Krokočín, mezi Velkou Bíteší a Jinošovem. Nehody tam ve většině případů způsobuje lesní zvěř. „V současnosti řešíme možnost rozšíření úseku v souvislosti s budováním návozových tras vedoucích do Jaderné elektrárny Dukovany. Celá silnice včetně obchvatu Jinošova by měla být dokončená do roku 2028,“ informoval Miroslav Houška.
Dalšími místy s vyšší mírou nehodovosti je například křižovatka silnic I/38 a III/4102 u Martínkova na Třebíčsku, kde řidiči nerespektují přednost v jízdě. Srážky se zvěří komplikují dopravu na silnici III/3853 u Dolní Rožínky a v minulosti také na silnici II/602 mezi Jihlavou a Hosovem. Tamní situaci ale vyřešila stavba obchodního centra Aventin a nedalekého kruhového objezdu. V budoucnu by v této lokalitě mělo dojít k další zástavbě, díky které se silnice rozšíří o další odbočovací pruhy jak k centru, tak i k protější čerpací stanici.
Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.