ZNOJMO: Hatě - Další padělky
11. listopadu 2024
ZNOJMO: Hatě - Další padělky
Česká obchodní inspekce opakovaně kontrolovala tržnici v Hatích. Celkem bylo zajištěno více než dva tisíce kusů padělků v hodnotě originálů za bezmála jedenadvacet milionů korun.
Inspektoři České obchodní inspekce, Inspektorát Jihomoravský a Zlínský, uskutečnili opakovaně v říjnu a na začátku listopadu kontrolní akce na tržnici ASIA BAZAR na hraničním přechodu Hatě, zaměřené na dodržování zákazu nabídky, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví.
Do akcí, zaměřených na kontrolu dodržování zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, bylo zapojeno na tři desítky pracovníků inspektorátu ČOI Jihomoravský a Zlínský, kterým pomohli kolegové z inspektorátu ČOI Moravskoslezský a Olomoucký. Jedna kontrola, zaměřená na radiová zařízení, se uskutečnila ve spolupráci s pracovníky Českého telekomunikačního úřadu, kdy ze tří kontrolovaných výrobků jeden nevyhověl požadavkům zákona.
Ilustrační foto
Při první kontrole v říjnu bylo zboží, porušující práva duševního vlastnictví, nalezeno a zajištěno ve 3 stáncích. Při listopadové kontrole bylo kontrolováno 14 stánků včetně míst mimo prodejní prostory. V rámci této akce bylo využito pravomocí ČOI a otevřeno 6 nebytových prostor, ve kterých bylo nalezeno zboží, porušující některá práva duševního vlastnictví.
„Naše kontrolní skupina zajistila v rámci první kontrolní akce celkem 313 kusů padělků textilních oděvů, obuvi a galanterie v celkové hodnotě originálů za 1 242 900 korun. V průběhu druhé kontrolní akce na začátku listopadu bylo zajištěno 2 033 kusů padělků textilních oděvů, obuvi a galanterie v celkové hodnotě originálů za 19 441 719 korun. Zajištěny byly například výrobky značek Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Adidas, Nike, Louis Vuitton, či Hugo Boss. Na základě vypracování odborných posudků, které potvrzují, že se jedná o padělky světových značek, bude s kontrolovanými osobami zahájeno správní řízení a bude rozhodnuto o výši pokuty a propadnutí zboží. Na základě pravomocného rozhodnutí pak mohou být zajištěné výrobky zlikvidovány, nebo, pokud to bude možné, po úpravě předány k humanitárním účelům,“ uvedl ředitel inspektorátu ČOI Jihomoravský a Zlínský se sídlem v Brně Karel Havlíček. Případy, kdy bylo zboží nalezeno mimo prodejní stánky, budou řešeny v rámci správních řízení s neznámou osobou a správcem tržnice.
Právě oblečení dlouhodobě tvoří největší podíl výrobků, porušujících některá práva duševního vlastnictví, zajištěných v rámci kontrolní činnosti ČOI. Letos ve druhém čtvrtletí uskutečnila ČOI 175 kontrol a porušení zákazu nabídky, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví, zjistila v 59 kontrolách (33,71 % z celkového počtu kontrol). V uvedeném období zajistila a uložila mimo dosah kontrolovaných osob celkem 4 621 kusů padělků, což v cenách originálů představuje částku více než 14 milionů korun. Za loňský rok uskutečnila ČOI 803 kontrol a porušení zákazu nabídky, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví zjistila v 360 kontrolách (44,83 %). Zajistila a mimo dosah kontrolovaných osob uložila padělky v cenách originálů za více než 36 milionů korun a uložila 602 pokut v celkové výši 10 123 000 Kč.
Inspektoři ČOI, Inspektorát Jihomoravský a Zlínský, kontrolují tržnici na hraničním přechodu Hatě opakovaně. Například při kontrolní akci ve druhém čtvrtletí letošního roku zde zajistili výrobky v hodnotě originálů za více než 4,6 milionu korun.
Zdroj: Česká obchodní inspekce.