Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
AKTUÁLNĚ:

Místo pro vaši reklamu

Krimi TV

TOPlistMĚLNICKO: Výbuch v zemědělském objektu

8. června 2023

MĚLNICKO: Výbuch v zemědělském objektu

Výbuch v zemědělském objektu byl námětem taktického cvičení.

Ve středu 7. června v 9 hodin a 49 minut byl na tísňovou linku středočeských hasičů nahlášen výbuch v opuštěném zemědělském objektu poblíž obce Staré Ouholice na Mělnicku.

Operační důstojník okamžitě vyhlásil poplach na stanicích Kralupy nad Vltavou, Mělník a Neratovice. Současně byly povolány dobrovolné jednotky z obcí Nelahozeves, Velvary a Veltrusy. Oznamovatel, který vše nahlásil, udával, že se v místě výbuchu nacházelo několik osob.

Jako první na místo přijela jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Veltrusy v počtu čtyř hasičů. Velitel jednotky potvrdil, že se uvnitř nachází lidé a z části budovy stoupá dým. Hasiči okamžitě se zavodněným vodním proudem zahájili záchranné práce. Jakmile vstoupili do budovy, ozval se druhý výbuch a všichni byli zasaženi tlakovou vlnou a letícími předměty.

Když na místo přijeli profesionální hasiči z Kralup nad Vltavou, viděli hlídku policie, která právě zatýkala osoby, které se snažili z místa výbuchu utéci a kteří u sebe měli větší množství omamných látek. Od policistů dostali informaci, že se pravděpodobně jedná o nelegální drogovou laboratoř. Před vstupem leželi dva zranění hasiči a další dva byli někde uvnitř budovy. Existovalo reálné podezření, že se v budově vyskytují chemikálie, proto velitel zásahu nařídil postupovat podle typové činnosti 17/A. Ihned nařídil vybudování provizorní dekontaminace a vyslal průzkumnou skupinu v protichemickém obleku.

Hasiči průzkumem zjistili, že na místě je celkem devět zraněných osob a velké množství chemikálií jako červený fosfor, hydroxid sodný, toluen a další. Příjezdem dalších jednotek na místo bylo možné vybudovat dekontaminační stanoviště a zřízen štáb velitele zásahu, kde došlo ke koordinaci jednotlivých postupů dle typové činnosti. Zároveň byla událost ohlášena všem dotčeným orgánům státní správy. Současně byla na místo povolána Chemická laboratoř Kamenice.

Jelikož byli všichni zranění potřísněni chemikáliemi, bylo nutné je nejdříve dekontaminovat a teprve potom mohli být transportováni na shromaždiště raněných, které zřídila zdravotnická záchranná služba. Kdyby nedošlo k prvotní dekontaminaci mohlo by dojít k ohrožení zdravotníků. Výbuch si nakonec vyžádal jednu oběť a dva těžce zraněné, dalších šest lidí utrpělo zranění, které záchranáři ošetřili. A kdyby se nejednalo o taktické cvičení byli by převezeni do zdravotnických zařízení v okolí. Takto mohli všichni figuranti vstát a zúčastnit se společného vyhodnocení.

Cvičení bylo ukončeno ve 12 hodin a 21 minut. Poté se celé místo výcviku uklidilo a po krátkém vyhodnocení se všichni vraceli na svá stanoviště.

Taktické cvičení se provádí za účelem ověření schopností a postupu při složitějších zásazích, v tomto případě šlo o typovou činnost 17/A Nález nelegální drogové laboratoře. Cílem je ověřit jak zásahovou činnost, tak především součinnost všech základních složek IZS na všech úrovních. Taktické cvičení je plánováno dopředu a všechny složky o něm vědí, přesto je důležitou součástí, zejména k ověření jednotlivých postupů a činností na místě zásahu a zejména ověření spolupráce mezi jednotlivými složkami.

Podobná cvičení probíhají v letošním roce po celém kraji a další budou následovat v podzimních měsících na jiných územních odborech.

Kompletní fotogalerie zde:

https://www.hzscr.cz/clanek/vybuch-v-zemedelskem-objektu-byl-nametem-taktickeho-cviceni.aspx

Zdroj: Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje.

MĚLNICKO: Výbuch v zemědělském objektu

MĚLNICKO: Výbuch v zemědělském objektu.


 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum