KUTNÁ HORA: Dopravně bezpečnostní akce
5. února 2024
KUTNÁ HORA: Dopravně bezpečnostní akce
Dopravně bezpečnostní akce zaměřená na alkohol a jiné návykové látky. Bezpečnostně preventivní akce obdobného charakteru budou probíhat celoročně.
Na Kutnohorsku proběhla v sobotu 27. ledna 2024 dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kontrolu dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek.
Policisté dohlíželi i na dodržování dalších obecně platných ustanovení zákona číslo 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích a dalších předpisů souvisejících s provozem na pozemních komunikacích. Současně prováděli kontrolní činnost spojenou s pátráním po osobách, věcech a odcizených vozidlech.
Kutnohorští policisté zkontrolovali desítky vozidel a zkontrolovali desítky osob. Zjistili čtyři dopravní přestupky, z nichž všechny vyřešili v příkazním řízení na místě.
Přestupkem, kterého se řidiči dopustili, byl například špatný technický stav vozidla, nepoužití bezpečnostních pásů. V jednom případě řídil řidič pod vlivem alkoholu.
Obdobné akce budou probíhat i v nadcházejícím období.
Alkohol ovlivňuje úsudky řidiče, o tom, jak dobře řídí. Stejně tak ovlivňuje jeho schopnost posoudit rychlost a vzdálenost ve vztahu k nehodě. Přirozené zábrany se ztrácí s přibývajícím vlivem alkoholu. Vstřebávání alkoholu se zpomaluje a snižuje, jestliže je v žaludku přítomna potrava obsahující bílkoviny.
Alkohol je nebezpečný jak pro řidiče automobilů, tak pro řidiče motocyklů, jízdních kol i chodce. Ten, kdo chce z oslavy odjet, ale i ten, který se z ní vrací pěšky, by měl být zodpovědný k sobě i k druhým.
Jednoduchá řešení:
- z oslavy se vracejte veřejnou dopravou
- zajistěte si odvoz
- pokud je to možné, tak přenocujte
- určete si někoho, kdo nebude pít, bude řídit a bezpečně vás odveze domů
Jaké lze pozorovat známky u řidiče ovlivněného alkoholem:
- větší tendence riskovat a nepřiměřená sebedůvěra
- horší odhad vzdálenosti a schopnost rozeznat pohybující se světla
- nepřesnost při jemném řízení (zajíždění do garáže atd.)
- horší postřeh a schopnost soustředění se
- horší vnímání barev a zúžení zorného pole
- obtížné přizpůsobení se přechodu ze světla a tmy
- u motocyklistů a cyklistů porucha rovnováhy
- špatná orientace, spánek, bezvědomí
Zdroj: Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.